Prototypowanie

Ile kosztuje wykonanie pojedynczej sztuki ramy rowerowej, formy wtryskowej, jednej sztuki obudowy sprzętu AGD czy opakowania produktu w skali 1:1? 

Tworzenie jednej sztuki produktu za pomocą maszyn i narzędzi przeznaczonych do produkcji seryjnej jest niezmiernie kosztowne i czasochłonne, niekiedy wręcz niemożliwe bez poniesienia dodatkowych nakładów i specjalnego przygotowania linii produkcyjnej.

Rozwiązaniem jest druk 3D, z którego pomocą można szybko i tanio stworzyć prototyp modelu wykonanego w dowolnym programie CAD. Druk 3D może być nawet kilkusetkrotnie tańszy od klasycznych metod wytwarzania, a większość modeli można wydrukować i oglądać jeszcze tego samego dnia. Wydruk 3D pozwoli od razu ocenić bezbłędność projektu, zaprezentować model klientowi czy kontrahentowi lub  zmontować docelowe urządzenie i nanosić poprawki bezpośrednio na wydruku.

Produkcja

Jesteśmy otoczeni wyrobami z tworzyw sztucznych – od guzików w koszuli po części samochodowe; plastikowe elementy stały się niezastąpioną częścią naszego świata. Większość z plastikowych przedmiotów, których używamy na co dzień, produkowana jest na masową skalę, dzięki czemu cena jednej sztuki jest bardzo niska.


Co jednak, jeśli potrzebujemy stu sztuk nietypowych obudów na elektronikę, kilkudziesięciu uchwytów, zaślepek czy nakładek, kilkunastu niestandardowych zębatek bądź kilku form do odlewania silikonu, a całość od projektu do finalnego wyrobu ma by gotowa w kilka dni?


Druk 3D otwiera nowe możliwości dla produkcji: pozwala na nisko i średnioseryjną produkcję bez etapu przygotowania i wdrożenia, przy z góry znanym, niskim koszcie za jednostkę wyrobu. Dostępne do druku 3D materiały są tymi samymi termoplastami, które używane są w przemysłowej produkcji seryjnej, albo doskonale takie imitują